Bisdom Haarlem-Amsterdam









Pelgrims van hoop

Als aalmoezenier in een gevangenis

gepubliceerd: maandag, 25 augustus 2025
Pelgrims van hoop

We zijn dit Heilig Jaar ge­roe­pen om ‘pelgrims van hoop’ te zijn. Maar wat betekent ‘hoop’ voor mili­tai­ren op missie, of ge­van­ge­nen met een langdurige straf in een peni­tentiaire inrich­ting of bewoners met dementie in een ver­pleeg­huis. In drie artikelen schrijven een legeraal­moe­ze­nier, een ge­van­ge­nisaal­moe­ze­nier en een gees­te­lijk ver­zor­ger van een ver­pleeg­huis hierover. Diaken Wim Timmer is werk­zaam in peni­tentiaire inrich­tingen in Zaan­stad en Leeu­war­den.

Kun je in de ge­van­ge­nis spreken over hoop en welke bete­ke­nis heeft hoop dan? Het is won­der­lijk te merken dat bijna alle gede­ti­neer­den de vraag posi­tief weten te beant­woor­den, wanneer je vraagt wat hen hoop geeft. In zijn alge­meen­heid kun je zeggen dat het ant­woord altijd in de relationele sfeer ligt: “Het contact met mijn kin­de­ren, partner, ouders of vrien­den, dat geeft mij hoop”. De aan­dacht van dier­ba­ren creëert hoop. Mensen die je blijven bezoeken in een situatie waarin jezelf buiten­ge­slo­ten of beter gezegd ‘binnen gesloten‘ bent, wordt bron van hoop.

Als je even door­vraagt, ontdek je al snel dat het ‘hoop­ge­vende’ zeker niet van­zelf­spre­kend is, laat staan blijvend. Ook de achter­blij­vers hebben hun verhaal van teleur­stel­ling en verdriet. Daar zal op de een of andere manier erken­ning voor moeten zijn om het vol te hou­den. Er moet ook vaak wat herstel­werk plaats­vin­den in de relatie, anders vervreemd je nog meer van elkaar. Verbon­den blijven, de routine van even kunnen bellen en bezoek ont­van­gen, dat geeft troost, moed en (zelf-)ver­trouwen. Het vastzitten is voor ieder­een een be­proe­ving, dat geldt ook voor de achter­blij­vers, maar het ergste is de een­zaam­heid van vastzitten aan het verle­den of in je eigen gelijk. Je hebt anderen nodig om daar­van los te komen.

Ver­an­de­ren

Durven te ver­an­de­ren, laten zien dat je bezig bent te leren van je fouten, dat maakt je een ander mens. Wanneer jij veran­dert, veran­dert de wereld om je heen ook, want mensen gaan dan anders op je rea­geren. Als jij betrouw­baar wordt, dan zul je ook ver­trouwen krijgen. Dit werkt hoop­ge­vend maar is niet los verkrijg­baar, je moet er wel wat voor doen. Detentie is altijd ‘ver­an­de­rings­tijd’, vastzitten doet wat met je, dat kan echter twee kanten op. Je kan ook de moed opgeven, de hoop verliezen dat het nog goed komt. Dan word je de ‘verloren zoon’ of het ‘zwarte schaap’, die zijn eigen weg gaat. Het vraagt best wel wat om het vol te hou­den om te blijven hopen, soms tegen beter weten in, om weer tegen de klippen van het systeem op te gaan.

Zoek­tocht

Hoop

Gisteren houdt mij nog vast. Ik ver­vorm Jouw woor­den, ik ver­dring de beel­den. De tijd gaat lang­zaam voorbij, schreeuwende kleuren van vroe­ger.

Vandaag duwt mij nog terug. Ik verdraai Jouw beloften, ik verbuig de feiten.
De tijd snelt me voorbij, vervagende beel­den van toen.

Morgen brengt mij hier nu. Ik durf Jouw toe­komst aan, ik zie een uitweg. De tijd maakt me vrij. Hoop kleurt mijn reis.

Hoop is mis­schien wel de be­lang­rijk­ste bood­schap van de ge­van­ge­nis­pas­tores, die zij namens de kerk ver­kon­di­gen. Hoop dat het goed komt, dat ook voor ge­van­ge­nen een goede bood­schap is. Deze hoop moet niet wor­den verward met een soort passief gevoel van ‘het komt wel goed’. Het is ook geen valse hoop die over­moe­dig maakt of de puinhoop van je leven ontkent. Chris­te­lijke hoop is anders, het is gebaseerd op een keuze te blijven kiezen voor het goede. Het is de over­tui­ging en overgave tege­lijker­tijd dat een nieuwe kans moge­lijk is. Richt je er aller­eerst op dat je wel kunt ver­an­de­ren, ook al heb je geen zicht op de weg hoe ver­der, laat staan op het eindre­sul­taat, maar ga wel aan de slag. Niet omdat je het in eigen hand hebt, maar omdat je gelooft dat jouw weg van omkeer een weg van hoop is die je niet alleen hoeft te gaan. Durven ver­trouwen op die Ander met een hoofd­let­ter, die je niet laat vallen, hoort bij die zoek­tocht.

Je kunt jezelf leren, trainen, om niet wanhopig te wor­den. De eerste les is vaak simpel, kies bewust waar je je aan­dacht aan geeft. Kies tegen de verveling, de leegte, het lanterfanten op de afdeling. Maak tijd vrij voor studie, gebed en wees mild voor jezelf. Leer het jezelf te gunnen. De katho­lieke traditie heeft een schat aan rituelen, die daarbij kunnen helpen om je ziel te verlichten, om posi­tief te blijven, zelfs als er nog niets veran­derd lijkt.

Hoop als een soort verzet tegen de moed opgeven, tegen die momenten, waarin je mis­schien helemaal geen hoop meer ervaart. Hoop als bron van kracht om de pijn van de hopeloos­heid te verdragen. Hierin schuilt het mysterie, het won­der, van hoop dat je ten diepste handelt vanuit geloof en niet wordt afgerekend op het eindre­sul­taat. Wonderen bestaan alleen als je je durft te ver­won­deren. Wie niet in won­de­ren durft te geloven, is geen realist.

Toekomst

Aalmoezenier Wim Timmer - Pelgrim van HoopIn mijn werk zeg ik altijd dat ik een hoop te mel­den en te brengen heb. Ik zeg er dan wel gelijk achteraan, dat ik hoop dat hoop, iets hoop­vols, daar een onder­deel van is. Zeker weten doe ik dat niet, daarvoor roep ik de hulp van de gede­ti­neer­den zelf in. Wanneer je durft te verlangen naar vrij­heid, naar een plek om thuis te komen, dan weet hoop jou echt wel te vin­den. Daarover, over dat verlangen, zingt de psal­mist (121,1): “Ik sla mij ogen op naar de bergen, van­waar zal mijn red­ding komen”. Verwar die bergen niet met de ’gou­den bergen’, waar­mee je jezelf voor de gek gehou­den hebt, maar durf op te kijken, uit te zien, naar verten, waarin de barm­har­tig­heid van God oplicht in een toe­komst van hoop. Wanneer jij veran­dert, veran­dert ook je kijk op de wereld om je heen. Gun jezelf die kans.

Wim Timmer

 

De Dag van de gevangene 2025 is op zon­dag 12 ok­to­ber. Deze dag is bedoeld om aan­dacht te vragen voor gede­ti­neer­den, hun families en vrien­den en voor slacht­of­fers van criminali­teit.

Drieluik

Dit artikel uit Bisdom­blad SamenKerk is onder­deel van een drieluik over ‘Pelgrims van Hoop’ in het dage­lijks leven:


Gerelateerde nieuwsberichten

maandag, 11 augustus 2025Onderweg naar het begin
dinsdag, 5 augustus 2025Jongeren-pelgrimsreis Rome zomer 2025
maandag, 4 augustus 2025Meditatie Mgr. Hendriks voor het Jubeljaar
donderdag, 3 juli 2025Meditatie Mgr. Hoogenboom voor het Jubeljaar
woensdag, 2 juli 2025Pelgrim van hoop
dinsdag, 3 juni 2025Meditatie Mgr. Van Burgsteden voor het Jubeljaar
woensdag, 7 mei 2025Pelgrim van Hoop
dinsdag, 6 mei 2025Terugblik Nationale Bedevaart Heilig Jaar 2025
maandag, 5 mei 2025Katholiekleven video met mgr. Hendriks Video
vrijdag, 2 mei 2025Bijna alweer naar huis Fotoreportage
donderdag, 1 mei 2025Meditatie Mgr. Woorts voor het Jubeljaar
woensdag, 30 april 2025Dagje Bethlehem en Jeruzalem... in Rome! Fotoreportage
woensdag, 30 april 2025Video van Katholiekleven.nl Fotoreportage Video
dinsdag, 29 april 2025Een hoop pelgrims van hoop Fotoreportage
maandag, 28 april 2025Friezen, Willebrands en Egidius Fotoreportage
zondag, 27 april 2025Aangekomen in Rome Fotoreportage
zaterdag, 26 april 2025Fotoseries Ramon Mangold Fotoreportage
zaterdag, 26 april 2025Bedevaart naar Rome van start! Fotoreportage
woensdag, 23 april 2025Nationale bedevaart naar Rome gaat door
donderdag, 27 maart 2025Startbijeenkomst nationale bedevaart Rome



Bisdom Haarlem - Amsterdam • Postbus 1053 • 2001 BB  Haarlem • (023) 511 26 00 • info@bisdomhaarlem-amsterdam.nlDisclaimerDeze website is gerealiseerd door iMoose