Bisdom Haarlem-Amsterdam










80 Jaar Vrijheid - Spanbroek

gepubliceerd: dinsdag, 15 april 2025

Op zater­dag­avond 24 februari 1945 vond er - zoals elke zater­dag­avond - een kaart­avond plaats bij Cor Loos. Kaartvrien­den Jan Stam, Jan Kramer en Pee Vlaar waren dan ook altijd van de partij. Maar op die be­tref­fen­de avond ging het mis. De Landwacht deed een inval in het huis van Cor. Ze wer­den beschul­digd van het ver­sprei­den van illegaal druk­werk, wat ook in hun jassen werd aan­ge­trof­fen. Deze mannen had­den niets met het verzet te maken. Het vermoe­den bestaat dat er verraad in het spel was.

Alle vier de mannen wer­den gearres­teerd en over­ge­bracht naar Hoorn. De vrouw van Cor Loos had gehoord dat op maan­dag nog meer arres­ta­ties zou­den volgen en dat er dit keer verzetsstrij­ders aan de beurt waren. Zij had het doorgespeeld aan Jan Schipper die het op zijn beurt weer doorgaf aan Jan Loos, die wél in het verzet zat. Jan Loos kon niet meer thuis blijven wonen en moest meteen naar een schuil­plaats over­ge­bracht wor­den. Helaas zijn de andere verzetsstrij­ders niet op tijd geïn­for­meerd. Zij wer­den op maan­dag­och­tend 26 februari 1945 gearres­teerd. Het ging om Nicolaas Appel, Ton Bosse, Jan Hoek, Jacob Weer­den­burg en Piet Eitjes. De laatste probeerde bij de arres­ta­tie te ont­ko­men maar werd in zijn vlucht neergeschoten en overleed die­zelfde dag zon­der enige medische ver­zor­ging.

Helaas hebben acht van de tien mannen het met de dood moeten bekopen. Als vergel­ding voor de aan­slag die op 6 maart 1945 op Obergruppenführer Hans Rauter was gepleegd wer­den deze mannen op 8 maart 1945 op de Amstel­dijk in Am­ster­dam gefusilleerd. Pas op 14 maart 1945 kregen de families bericht van het over­lij­den van hun dier­ba­ren.

Op een bidprentje van een van deze jonge­man­nen staat:

Hij stierf in de bloei van zijn leven, neerge­veld door een vijan­dig vuurpeleton, in een straat ener grote stad onder de treurende en eerbied­waar­dige blikken van vreemde mensen, terwijl zijn ouders onkun­dig waren omtrent zijn lot.

Op 25 juli 1945 zijn deze mannen na een plech­tige requiem­mis begraven op de RK begraaf­plaats in Span­broek. Daar liggen oorlogsslacht­of­fers Jan Stam, Nicolaas Appel, Jan Hoek en Cor Loos samen begraven in een ere graf. Naast hen in een apart graf ligt Jan Kramer. De andere mannen liggen begraven op erebe­graaf­plaats Overveen, erebe­graaf­plaats Loenen.

Samenvatt­ting uit artikel Het Vuurpeleton
Ge­schre­ven door Bep de Haan-Appel


Gerelateerde nieuwsberichten

dinsdag, 15 april 2025Herdenkingsmonumenten WO II
dinsdag, 15 april 2025Koepelkathedraal tijdens de Tweede Wereldoorlog
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Westbeemster
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Volendam
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Nes aan de Amstel
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Koepelkerk Hoorn
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Joannes de Doperkerk Hoofddorp
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - OLV ter Nood Heiloo
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Dionysiusparochie Heerhugowaard
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Bonifatiuskerk Graft - De Rijp
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Egmond aan den Hoef Fotoreportage
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Mariakerk Bussum Fotoreportage
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Bonifatiuskerk Zaandam Fotoreportage Video
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Vredeskerk Amsterdam Fotoreportage
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Zuidschermer
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Hofkerk Amsterdam Fotoreportage
dinsdag, 15 april 202580 Jaar Vrijheid - Amstelveen Fotoreportage



Bisdom Haarlem - Amsterdam • Postbus 1053 • 2001 BB  Haarlem • (023) 511 26 00 • info@bisdomhaarlem-amsterdam.nlDisclaimerDeze website is gerealiseerd door iMoose